LDL, HDL a VLDL jsou tři typy lipoproteinů,

LDL, HDL a VLDL jsou tři typy lipoproteinů,

To zvyšuje špatný cholesterol a zvyšuje šanci na rozvoj srdečního onemocnění. Pro diabetiky 2. typu jsou nebezpečnější než nasycené tuky. Žádné množství trans-tuků není bezpečné. Vybírejte zdravé tuky, jako je losos a tučné ryby.

Smažené položky

Autor fotografie: Kai Chan Vong/ CC BY

Smažené jídlo – ať už hranolky, smažené kuře, bramborové lupínky – může být zdraví nebezpečné. Smažená jídla nasají hodně oleje, což se rovná extra kaloriím. Některá z těchto smažených jídel dále obsahují nebezpečné trans-tuky, což zvyšuje výskyt srdečních chorob.

Alkohol

Alkohol také zasahuje do hladiny cukru v krvi a důležité je pít s mírou. Zkontrolujte podávání vína, piva nebo likéru, které požíváte, a poraďte se s lékařem, zda je konzumace nápojů bezpečná.

Jednoduché sacharidy

Jedná se o potraviny s vysokým glykemickým indexem. Tyto potraviny zvyšují hladinu cukru v krvi nebezpečně vysoko a zahrnují vše od pečiva po mouku. Pokud se sní například více bílé rýže, tím vyšší je podle přehledu studií riziko cukrovky. Mnohem lepší je hnědá nebo divoká rýže. Studie Harvardské veřejné zdravotní školy zjistila, že týdenní porce hnědé rýže snižují riziko cukrovky.

Míchané kávy

Ty jsou prošpikovány tolika přísadami, které jsou nebezpečné pro vaše zdraví. Například porce kávy Starbucks o objemu 16 uncí obsahuje až 500 kalorií, z nichž 98 gramů jsou sacharidy a tuk se rovná 9 gramům. Míchané verze kávy mohou zvýšit hladinu cukru v krvi.

Čínská jídla s sebou

Foto: Vitamina Verde/ CC BY

Čínské jídlo s vysokým obsahem kalorií, tuku a sodíku zvyšuje hladinu glukózy v krvi. Sladkokyselé pokrmy s obsahem cukru mohou být nebezpečné. Upřednostňují se pokrmy s nízkým obsahem sodíku a tuku.

Snídaňové pečivo

Toto jsou nejhorší pekařské sladkosti, vyrobené ze zpracované bílé mouky a s vysokým obsahem sodíku, sacharidů a tuku.

Ovocné smoothie

Toto je cukrová katastrofa a kromě toho, že jsou plné cukru, jsou tyto nápoje nezdravé, protože jsou plné chemikálií a konzervačních látek.

Rafinované cereálie

Sladké snídaňové cereálie mohou vést k prudkému nárůstu hladiny cukru v krvi. Reakce krevního cukru na cereálie mohou být katastrofální a místo toho je vhodnější jídlo s vysokým obsahem bílkovin.

Sladké energetické tyčinky

Energetické tyčinky se mohou zdát jako zdravá svačina. Ale tyto sportovní tyčinky také obsahují vysoké množství sacharidů, cukrů a kalorií. Výhodnější jsou pochoutky s nižším obsahem sacharidů.

Závěr

Diabetici si nemusí dávat pozor pouze na sacharidy v jídle nebo dokonce cukr. I příliš mnoho bílkovin může mít strašlivé následky na vaše zdraví. Diabetici 2. typu by měli upustit od nadměrného příjmu bílkovin, protože ledviny musí více pracovat. Na druhou stranu příliš málo bílkovin může být také nebezpečné, protože bílkoviny pomáhají stabilizovat hladinu glukózy v krvi kvůli pomalému trávení. Než přistoupíte k přidání položky do vaší stravy, zkontrolujte štítek nebo obsah. Jako pacienta s diabetem 2. typu může mít zásadní vliv na vaše příznaky a prognózu.

Pokaždé, když si vyberete obrovský burger, který vypadá bohatě chutně, pamatujte, že si tím možná naděláte víc škody než užitku! To neznamená, že byste nikdy neměli jíst venku nebo že všechna rychlá nebo nezdravá jídla jsou nezdravá, ale neustálý příjem takových potravin může způsobit zdravotní komplikace. Vysoký cholesterol je jednou z takových zdravotních komplikací, které se mohou vyvinout v důsledku konzumace nezdravého jídla. Vysoké hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou nebo špatného cholesterolu způsobují mnoho zdravotních rizik, jako jsou srdeční problémy. Cholesterol v podstatě nemá schopnost se rozpouštět ve vaší krvi. Cholesterol putuje vaší krví tím, že se naváže na lipoprotein. Lipoprotein se tvoří, když se cholesterol váže s proteiny a tento komplex je zodpovědný za přenášení lipoproteinu kolem lidského těla.

Co je cholesterol a co může způsobovat?

Obr: – Vysoká hladina cholesterolu

Každá buňka ve vašem těle má na vnější vrstvě cholesterol, což je voskovitá a tuková látka. Cholesterol, stejně jako molekuly tuku, je potřebný pro správné fungování vašeho těla při udržování buněčných membrán a uvolňování důležitých hormonů, jako jsou pohlavní hormony. Když je hladina cholesterolu vyšší než optimální hladina ve vaší krvi, hromadí se ve vašich buněčných stěnách a zmenšuje průměr tepen. To v průběhu času zužuje vaše tepny, což neumožňuje průchod velkého množství krve. Přebytek cholesterolu, který se ukládá, se nazývá plak a jakmile se vytvoří, vede k alarmující situaci pro lidské tělo.

Tento druh usazování způsobuje, že vaše tělo je náchylné k různým zdravotním rizikům, jako je srdeční infarkt nebo mrtvice, protože usazování plaku na stěnách tepen zcela blokuje průtok krve. Jakmile k tomuto zablokování dojde, ovlivní srdce a mozek. Občas může ucpání prasknout, což může způsobit sraženinu v koronární tepně.

Angina nebo bolest na hrudi nastává, když plak částečně blokuje koronární tepnu, což zase snižuje průtok krve směrem k srdci. To může mít za následek srdeční infarkt nebo mrtvici. Když člověk trpí vysokým cholesterolem, obvykle nemá žádné viditelné příznaky, a tak si mnoho lidí nenechá zkontrolovat hladinu cholesterolu. V důsledku toho si neuvědomují, že jsou vystaveni zdravotnímu riziku.

Druhy cholesterolu

Stačí krevní test, pomocí kterého se zjistí, zda máte vysoký cholesterol nebo ne. Pokud je zjištěn cholesterol, můžete přijmout preventivní opatření, která vám mohou pomoci snížit vysoký počet cholesterolu. Lipoproteiny, molekuly nosiče, mohou mít blahodárný nebo škodlivý vliv na vaše zdraví. LDL, HDL a VLDL jsou tři typy lipoproteinů,

Nízkohustotní lipoproteiny neboli LDL jsou nejnebezpečnější ze tří typů cholesterolu. Bohužel LDL tvoří většinu hladiny cholesterolu ve vašem těle a je zodpovědný za přenášení cholesterolu mezi játry a krevními buňkami. Vysoká hladina LDL se může stát nebezpečnou, protože vede k hromadění cholesterolu na stěnách tepen, což vede ke kardiovaskulárním onemocněním.

HDL nebo lipoprotein s vysokou hustotou pomáhá při odstraňování LDL nebo lipoproteinu s nízkou hustotou. Jak bylo řečeno výše, LDL je zodpovědný za vytváření plaku v tepnách, které následně způsobují srdeční onemocnění. HDL funguje tak, že absorbuje cholesterol a přenáší ho zpět do jater, aby se z těla vyplavil. Je zřejmé, že to dělá z HDL cholesterol, který je prospěšný pro vaše zdraví, protože snižuje možnost, že budete trpět mrtvicí nebo srdečním onemocněním. Je třeba mít na paměti, že cholesterol, který vaše tělo produkuje, je ovlivněn druhem genů, které nesete. Můžete snadno provést změny ve vaší stravě, abyste zahrnuli více HDL a snížili hladinu LDL.

VLDL neboli lipoprotein s velmi nízkou hustotou je dalším typem lipoproteinu, který je do určité míry podobný LDL, i když mezi nimi existuje malý rozdíl. VLDL přenáší převážně tuk a méně bílkovin ve srovnání s LDL. Triglycerid je další typ tuku, který je opět přenášen LDL. Přebytečné kalorie, alkohol nebo cukr ve vašem těle se přeměňují na triglyceridy a ukládají se jako tuk v celém těle.

Je cholesterol tak špatný?

Ne, cholesterol není tak špatný! Je to vlastně nezbytná součást pro budování a udržování vašeho těla. Je zodpovědný za zachování správné funkce buňky a za produkci nezbytných hormonů ve vašem těle. Mnoho důležitých hormonů včetně progestogenu, variconis negativní recenze estrogenu a testosteronu je poskytováno jako výživa cholesterolem spolu s produkcí žlučových kyselin nezbytných pro proces trávení.

Normální počet cholesterolu ve vašem těle je mezi 3,6 mmol/l a 7,8 mmol/l. Studie naznačuje, že pokud je nějaká hodnota vyšší než 6 mmol/l, je to považováno za vysoké číslo a může přispět ke zvýšení rizika rozvoje arteriálních onemocnění. Ministerstvo zdravotnictví Spojeného království se zaměřuje na průměrnou hladinu cholesterolu 5 mmol/l, ale většina obyvatel Spojeného království ve skutečnosti spadá pod průměr mezi 5,5 až 5,6 mmol/l.

Vysoká hladina cholesterolu může způsobit

Vysoká hladina cholesterolu může být hlavní příčinou aterosklerózy, což je stav, který způsobuje zúžení a kornatění vašich tepen. Koronární srdeční onemocnění může být způsobeno vysokým cholesterolem a také může být narušeno zásobování srdce krví a kyslíkem.

K srdečnímu záchvatu způsobenému vysokými hladinami LDL v krvi dochází, když je vaše krev nedostatečně zásobována srdečními svaly. K tomu dochází, když je cesta k vašemu srdečnímu svalu zablokována kvůli sraženině v koronární tepně, která způsobí odumírání svalu. Tato blokáda může vést k bolesti na hrudi nebo angíně a dalším kardiovaskulárním onemocněním, jako jsou srdeční choroby nebo dokonce onemocnění krevních cév. Nepohodlí může nastat kvůli bolesti na hrudi a to může vést k infarktu.

Když váš mozek nedostává dostatek krve, může to mít za následek malou mozkovou příhodu, kdy krevní sraženina může zablokovat tepnu a narušit průtok krve. Krevní céva se může rozpadnout a způsobit mrtvici. Vysoké hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou mohou také způsobit smrt mozkových buněk.

Dostupná léčba

Dobrou zprávou je, že vysoký cholesterol je léčitelný. Takže byste měli okamžitě věnovat pozornost dietě, kterou přijímáte, pokud chcete omezit škody, které mohou způsobit vysoké hladiny lipoproteinů s nízkou hustotou. Kombinace změny životního stylu a účinné léčby je nejlepším způsobem léčby cholesterolu. Hlavním účelem léčby cholesterolu je snížit hladinu LDL a zvýšit množství HDL v krvi.

Fyzická aktivita by měla být součástí vašeho denního režimu spolu s hlídáním vašeho jídelníčku. Měli byste konzumovat potraviny, které nemají vysoký obsah nasycených tuků a do svého denního režimu zařadit fyzickou aktivitu v délce minimálně 45 minut. Zdravá kombinace správné stravy, fyzické aktivity a předepsaných léků bude mít obrovský vliv na hladinu cholesterolu, kterou vaše tělo nese.

Léky na předpis na cholesterol jsou ty, které patří do skupiny léků nazývaných „statiny“. Simvastatin, Atorvastatin a Rosuvastatin jsou léky, které lékaři doporučují ke snížení hladiny cholesterolu. Statiny jsou obecně spolehlivé, pokud jde o léčbu cholesterolu, ale v závažných případech lze spolu se statiny užívat něco jako Ezetrol.

Toto je příspěvek hosta Adelisy Neumarkové z Healthexpress.eu. Pokud máte také zájem psát pro HealthResource4u, přečtěte si prosím naše pokyny pro zveřejňování příspěvků pro hosty na adrese napište nám.

Autor fotografie: Jean-Pierre Gallot/CC BYWays, jak překonat stres a žít zdravěji 2

Stres nebo fyzická nebo psychická reakce na napětí a negativní emoce, jako je strach a úzkost, mohou způsobit skutečný problém. Stres může mít vážné následky, jako jsou srdeční onemocnění, astma, obezita, bolesti hlavy, deprese a úzkost. Mezi další problémy zhoršené stresem patří GI problémy, zrychlené stárnutí a předčasná smrt. Způsoby, jak překonat stres a vést zdravý život, je snazší sledovat, jakmile si uvědomíte, že zdraví je nejvyšší bohatství. Prevence předčí léčbu, a proto je prevence stresu zásadní. Přečtěte si jednoduché způsoby, jak žít život bez stresu.

Jak porazit stres a žít zdravě

Obsah

Jak porazit stres a žít zdravě Tipy APA na zvládání stresuTechniky pro zvládání stresuJak odvrátit stres?Závěr

#1 Vytvořte kontrolní seznamy

Autor fotografie: Sander Van Der Wel/ CC BY

Důležité je brát věci pomalu a nenechat se psychicky zatížit. Vytváření mentálních kontrolních seznamů zajišťuje, že každý úkol bude proveden jeden po druhém, čímž se sníží stres z vícenásobných tlaků. Navíc se cítíme motivováni, když sestavujeme seznam našich položek, které máme provést a vytvořit trvalou dynamiku.

#2 Buďte svým vlastním systémem podpory

Neberte si věci osobně, pokud o vás někdo jiný komentuje nebo mluví určitým způsobem. Nechat se cítit pod kontrolou, mocné a pozitivní je nutností. Pochopení toho, co lidé dělají, říkají a myslí, jsou projevy jejich reality. Každý má svůj názor a je potřeba mít jasno ve svém postoji k sobě.

#3 Nebojte se požádat o pomoc, když ji potřebujete

Pomocná ruka může snížit tlak a usnadnit hovořit o problému, studovat zdroje, které lze získat, a hledat řešení a alternativy. Vypracujte akční plán, který nejlépe funguje, a uveďte jej do hry. Pamatujte, že schopnost vyhledat pomoc v případě potřeby je známkou síly, nikoli slabosti. Sebevědomí, že vám někdo pomůže překonat těžkou situaci, může snížit hladinu stresu.

#4 Meditace vás uvolní

Meditace snižuje stres tím, že uvolňuje neurotransmitery „dobré nálady“, jako je serotonin. Meditace všímavosti například zvyšuje schopnost člověka emocionálně regulovat napětí. Udržování zdravého výhledu prostřednictvím meditačních tipů může pomoci. Pozitivní vizuální představy, řízené meditace, které jsou prostě dokonalým způsobem, jak vytvořit rutinu meditace.

Hluboké dýchání je další spolehlivý způsob, jak snížit stresový hormon kortizol, snížit srdeční frekvenci, snížit krevní tlak a uklidnit napjaté emoce.

Meditace se zaměřením mysli na kontrolu dechu, předmět, frázi, slovo nebo mantru se může ukázat jako skutečně prospěšná. Meditace samostatně nebo ve skupině se může ukázat jako mimořádně prospěšná.

#5 Cvičení je pro vás dobré

Zrychlete svou tepovou frekvenci pomocí aerobních cvičení a kardiovaskulárních aktivit, jako je plavání, jízda na kole a jogging. Pouhých 20 minut aktivity denně může zklidnit mysl a snížit hladinu stresu. Cvičení zvyšuje endorfiny v mozku, které zlepšují náladu. Mírné cvičení a dokonce i lehké cvičení nabízejí velké zdravotní výhody.

#6 Používejte řízené snímky

Řízené zobrazování má hluboký relaxační dopad prostřednictvím hlubokého dýchání. Udržujte svou mysl naplněnou pozitivními myšlenkami a buďte uvolněná. Pomalé uvolnění do meditativního stavu pomocí řízených představ může mít pozitivní dopad pomocí silných a silných představ.

# 7 Trpělivost je ctnost

Když se cítíte netrpěliví a neklidní, snažte se zapamatovat si, že život je maraton, a to, co se počítá, je snížení stresu z dlouhodobého hlediska tím, že přijmete přítomnost a přítomnost. Spíše než se nechat chytit do spleti minulosti nebo se starat o budoucnost, zaměřte se na přítomnost. Nesrovnávejte se s ostatními a buďte vždy pozitivní ve svém přístupu k lekcím celoživotního učení. Kultivace perspektivy, která je otevřená, může snížit úzkost a zvýšit sebeúctu.

#8 Terapie může fungovat

Poradenství je pozitivní způsob, jak se emocionálně vypořádat se stresem. Rozhodněte se pro soukromé a bezpečné místo bez jakéhokoli nedostatku soudnosti. Důležitá je srozumitelnost a přehled. To může dobře fungovat, pokud jsou tyto charakteristiky klíčovými rysy terapeutického a poradenského vztahu.

# 9 Mějte připravený rozvrh

Ať už si uděláte čas na volný čas nebo vstáváte brzy ráno, právě včas na hýčkání a relaxaci vnitřního já, zavedený rozvrh skutečně snižuje stresory. Brzké vstávání po regulovaném nočním spánku vytváří stav „zdravého, bohatého a moudrého“. Studie ukazují, že ti, kteří jsou schopni vstávat brzy ráno, omezují nemoci a žijí život bez stresu.

Related Posts